جمعه 15 آذر 1398

تدبیر و امید برای توسعه بخش لوندویل آستارا / آشنایی با برنامه های دکتر قدیمی بخشدار جدید لوندویل

نسخه چاپی ایجاد : ‎1396/11/09 14:31 ویرایش : ‎1396/11/09 14:33 بازدید: 639

بخش لوندویل شهرستان مرزی بندر آستارا با 148 کیلومتر مربع مساحت و 22 هزار نفر جمعیت در امتداد محور مواصلاتی آستارا به تالش قرار دارد و از سال 1380 به عنوان بخش معرفی شده است.
در اوایل دی ماه امسال در آئینی با قدردانی از توکل مافی بخشدار قبلی لوندویل، احمد قدیمی که مسئولیت شهرداری و بخشداری پیشین فومن را در کارنامه خود داشت، سکان بخشداری لوندویل را در اختیار گرفت و از آنجائیکه هر مسئول جدیدی برای ایجاد تحول در حوزه مدیریت خود و خلق امید تازه در مردم، ایده ها و اقدام های جدیدی در نظر می گیرد، دیدگاه ها و برنامه های بخشدار لوندویل را برای توسعه این بخش، در نشستی با او و رئیس شورای اسلامی بخش لوندویل جویا شدیم.

احمد قدیمی بخشدار لوندویل به ایرنا گفت: برای افزایش ادارات در لوندویل و تسهیل دسترسی مردم به خدمات دولتی، استقرار نمایندگی چند نهاد و اداره از جمله کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی و ورزش و جوانان در لوندویل را، به فرمانداری آستارا پیشنهاد داده ام و تحقق آنها از سوی فرمانداری پیگیری می شود.
وی بیان کرد: مکان هایی را برای تامین فضای نمایندگی های ادارات مورد تقاضا در نظر گرفته ایم و تامین نیروی انسانی آنها نیز با هماهنگی فرمانداری آستارا و ادارات کل نمایندگی های مورد تقاضا پیگیری خواهد شد.

** طرح های اولویت دار برای اجرا در لوندویل
قدیمی اظهار کرد: از برنامه های عمرانی مورد تاکید استانداری گیلان و فرمانداری آستارا، اجرای طرح های بوم گردی در روستاهای لوندویل است و دهیاران در حال شناسایی روستاهای مستعد در این زمینه برای اجرای این طرح ها هستند و برای هر طرح، به تناسب نوع و ویژگی های آن از 150 تا 20 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: طرح تفکیک زباله از مبداء جزو برنامه های اولویت دار بخشداری لوندویل است و تا پایان امسال باید ساماندهی شود؛ این طرح در همه خانه ها اجرا نمی شود اما به علت گردشگری بودن شهر، باید اجرای آن به همه منازل مسکونی تعمیم داده شود و تفکیک زباله از مبدا به دلیل تاثیرگذاری بر گردشگری، باید به موازات طرح های بوم گردی پیگیری و اجرا شود.
وی افزود: ساخت راه دسترسی آبشار لاتون از دیگر برنامه های اولویت دار بخشداری لوندویل است و مرحله اول تعریض و ایمن سازی آن از چندی پیش آغاز شده است و بر اساس بازدید انجام شده، مرحله نخست آن به امتداد یک کیلومتر تا دهم بهمن ماه امسال قابل استفاده خواهد بود و مراحل بعدی پیگیری خواهد شد.
قدیمی ادامه داد: با صرف بیش از 10 میلیارد ریال اعتبار، راه روستای کانرود لوندویل زیرسازی و آسفالت شده است و در دهه فجر امسال افتتاح و کلنگ ساختمان شهرداری لوندویل نیز به همین مناسبت به زمین زده خواهد شد.
وی افزود : در روستاهای لوندویل مشکل یا کمبود فضای آموزشی نداریم و همه روستاهای بالای 20 خانوار این بخش از گاز برخوردار است.

** تلاش برای افزایش مدت فعالیت طرح ساحلی صدف از سه به 6 ماه
بخشدار لوندویل 6 ماهه شدن مدت فعالیت طرح ساحلی صدف این بخش را نیز از برنامه های در دست پیگیری عنوان و اظهار کرد: دسترسی بسیاری از اهالی شهرستان هایی نظیر اردبیل به دریا از طریق طرح ساحل صدف لوندویل تامین می شود و این طرح در تعطیلات عید نوروز سال آینده نیز مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و برای فعال شدن آن در بهار و تابستان، برنامه ریزی و تلاش می کنیم تا زمینه اشتغال جوانان لوندویل و بهره مندی گردشگران از آن در 2 فصل فراهم شود.

** تدبیر برای مقابله با بحران کم آبی سال آینده
قدیمی گفت: به منظور مقابله با بحران کم آبی سال آینده لایروبی انهار، رودخانه ها و آب بندان ها را با هدف مدیریت و مصرف بهینه آب پیگیری و از کشاورزان و صاحبان طرح های تولیدی در بخش کشاورزی حمایت و استقبال می کنیم و یک سرمایه گذار بخش خصوصی نیز برای سرمایه گذاری در ایجاد کارگاه تولید کیوی در لوندویل و صادرات آن به خارج از کشور اعلام آمادگی کرده است.

** طرح های آبرسانی در دست اجرا و علت آلودگی های مقطعی آب شرب
بخشدار لوندویل اظهار کرد: به طور کلی گل آلود بودن آب شرب ناشی از حفاری ها، مرمت شکستگی لوله ها و اتفاقات آب است و اگر این امر تکرار شود، قابل پیگیری و اصلاح است و البته تابحال در این رابطه گزارشی دریافت نکرده ام.
علی حیدر جوینده رئیس شورای اسلامی بخش لوندویل نیز در این رابطه گفت: فقط قنبر محله این بخش از مشکل آب و کیفیت پایین آن رنج می برد و حفر چاه عمیق برای تامین آب روستاهای خلیله سرا، خان حیاطی و قره سو آغاز و مقداری از لوله هایش نیز تامین است و بیمه حوادث خانه های روستایی را نیز آغاز کرده ایم.

** سرنوشت مرکز بهداشتی درمانی
بخشدار لوندویل گفت: تخریب مرکز بهداشتی درمانی این بخش برای بازسازی آن آغاز شده است و بعد از احداث ساختمان جدید، جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز و شبانه روزی شدن آن تلاش خواهم کرد و اکنون خدمات بهداشتی درمانی در بازارچه تجاری لوندویل ارائه می شود.

** ضرورت توسعه شهر به سمت دریا و کوهستان
بخشدار لوندویل گفت: لوندویل جزو شهرهای خطی است و راه، باعث گسترده شدن شهر در مسیر جاده است و هرچند عبور محور آستارا به تالش از مرکز شهر، تهدید و آسیب نیز دارد، اما عامل رونق نیز محسوب می شود و خدمات رسانی در این قبیل شهرها مشکل است و خدمات دولتی به طور معمول در یک محدوده متمرکز می شود و این امر عادلانه نیست و باید شهرداری در تهیه طرح تفصیلی شهر از طولانی شدن امتداد آن به موازات محور مواصلاتی ممانعت و با دادن مجوز ساخت بنا و کاربری مسکونی به اراضی دیگر، امکان توسعه شهر را به سمت دریا و کوه فراهم کند.

** تامین فضاهای ورزشی
رئیس شورای اسلامی بخش لوندویل بیان کرد: لوندویل یک متر فضای ورزشی ندارد و از کمبود آن در رنج است، اما میدان ورزشی خوبی در روستای ساحلی قره سو حصار کشی شده و در حال تجهیز است و فضای خوبی نیز برای سالن سرپوشیده دارد که در صورت تامین اعتبار، احداث خواهد شد و جوابگوی نیاز ورزشی بخش لوندویل خواهد بود و ساخت زمین چمن فوتبال روستای سیبلی و میدان ورزشی روستای کانرود نیز پیگیری می شود.
علی حیدر جوینده افزود: بخشدار به بازدیدهای میدانی و کار، علاقمند است و به همراه مسئولان شهرستان آستارا از نقاط مختلف بخش لوندویل و معابر مرکز آن بازدید شده و اعتبار خوبی برای اجرای طرح های بوم گردی در این بخش منظور شده است و در هر روستای مستعد اجرای بوم گردی، امکان اجرای پنج طرح وجود دارد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در بخش های مرکزی و لوندویل در منتهی علیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی