جمعه 15 آذر 1398
لقمانی مقدم عنوان کرد :

باید همواره آمادگی پیشگیری و مقابله با پدیده زلزله را در جامعه ارتقاء دهیم

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/09/10 03:26 بازدید: 370

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا گفت: مطالعه و شناسایی مخاطرات طبیعی شهرستان و تعیین راه حل رفع و کاهش خسارات ناشی از آنها از وظایف شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستانها است  .

کامبیز لقمانی مقدم در کمیته فرعی مدیریت بحران با محوریت هماهنگی برگزاری بیستمین مانور ایمنی و زلزله در مدارس آستارا ادامه داد: یکی دیگر از مخاطرات طبیعی کشور، زلزله است که با توجه به قرار گرفتن کشورمان در منطقه زلزله خیز بایستی همواره آمادگی پیشگیری و مقابله با این پدیده را در جامعه ارتقاء دهیم. لذا همه ساله مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس با رویکرد مدرسه ایمن – جامعه تاب اور در سطح مدارس کشور برگزار می شود که این مانور بزرگترین فعالیت آموزش همگانی کشور در حیطه ایمنی مدارس در برابر زلزله است که با مشارکت وزارت کشور، اموزش  و پرورش، هلال احمر و سایر نهادهای بحران مدار در آذرماه در سراسر کشور برگزار می شود.

 وی افزود:دانش آموزان، چه در محیط مدرسه و چه در محیط منزل از جمله گروههای جامعه هستند که همواره در معرض خطرات ناشی از زلزله قرار دارند. در این بین آموزش و مانورهای مداوم و مستمر برای آمادگی این عزیزان در برابر زلزله بعنوان حلقه گم شده در چرخه مدیریت بحران زلزله در کشور اجتناب ناپذیر و امری ضروری است.

وی اشاره کرد: شبیه سازی صحنه زلزله های گذشته و انجام تمرینات و مانور های دوره ای و مداوم توسط آحاد مردم وعلی الخصوص دانش آموزان و نیز ارزیابی نتایج حاصله از آن و شناسایی نقاط ضعف و قوت آن با بهره گیری از تجربیات افراد در کاهش مخاطرات زلزله بسیار موثر است. بنابراین با آموزش و برگزاری مانورهای هدفمند برای دانش آموزان، جهت مقابله با بحران، امداد رسانی و پیشگیری از زلزله، آنها را میتوان در محیط مدرسه و منزل جهت مقابله در برابر زلزله آماده نمود. لذا مهمترین گام در مدیریت بحران زلزله در مدارس، آموزش (حتی اجباری) برای بالا بردن دانش و آگاهی عمومی دانش آموزان است.

معاون فرماندار آستارا هدف از برگزاری این جلسه را هماهنگی شهرستانی برگزاری مانور عنوان کرد و افزود: اجرای مانور با رویکرد محله‌محور خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در خصوص اقدامات دستگاه‌ها، بر لزوم احصای موارد و مشکلات احتمالی مرتبط در جهت رفع نواقص تأکید کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا ضمن اشاره به راهکارهای کاهش تلفات در حوادث طبیعی از قبیل زلزله خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های مهم کاهش خطرات ناشی از زلزله، افزایش سطح آگاهی و ایجاد آمادگی در بین اقشار مختلف جامعه است.

وی از اهمیت توجه به زلزله و نقش آمادگی‌های قبلی در واکنش‌های بهتر و مناسب‌تر در برابر وقوع بحران‌های طبیعی خبر داد و گفت: لازمه مدیریت بحران، داشتن برنامه و اجرای تمرین‌های مستمر برای حفظ آمادگی و آموزش‌های قبلی بوده و برای به منصه ظهور گذاشتن و آزمودن این آموزش‌ها اجرای مانورها ضروری است.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا اظهار داشت: دانش‌آموزان و کودکان به جهت ویژگی‌ها و روحیات دوره زمانی کودکی هم از آسیب‌پذیرترین اقشار و هم از آموزش‌پذیرترین اقشار هستند، پس اجرای مانور زلزله در سطح مدارس علی‌رغم تکرار آن همچنان مورد توجه مسؤولان امر است.

گفتنی است بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس با رویکرد مدرسه ایمن – جامعه تاب آور صبح روز چهارشنبه مورخ 7/9/97 با حضور معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری آستارا و اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران در دبیرستان حضرت زهرا(س) بخش لوندویل این شهرستان برگزار گردید.

دولت و ملت همدلی و همزبانی