دوشنبه 6 خرداد 1398
فرماندار آستارا:

خلاقیت و نوآوری رمز در توسعه پایدار روستاها است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1396/01/12 21:49 بازدید: 390

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: خلا عمده ای که درشوراها و دهیاری ها دیده میشود، عدم وجود خلاقیت و نوآوری است و باید بدانیم رمزموفقیت در توسعه پایدار روستاها بهره مندی از این دو عنصر است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا، «یونس رنجکش» همزمان با دوازدهم فروردین سالروز استقرار نظام جمهوری اسلامی در نشست انتخابات، دهیاران و مشارکت حداکثری ضمن تبریک این روز اظهار داشت: دهیاران رابط مردم و دستگاه حاکمیتی هستند یعنی حلقه واسطه مطلالبات مردم و بخش حاکمیتی، از همین رو باید عملکردی خلاقانه داشته باشند.

وی ضمن تاکید بر وظایف دهیاران گفت:دهیاران باید در جهت دهی و شتاب دهی امور مربوط به توسعه روستایی نقش بسزایی داشته باشند.

وی اولین نکته ای که دهیاران باید به آن توجه کنند را جلب مشارکت عمومی خواند و گفت: قالب مدیران یا با رای مستقیم مردم و یا با رای غیر مستقیم آنان تعیین می شوند، در حقیقت این نظام پشتوانه مردمی داشته و چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوران سازندگی و چه اکنون در دوران توسعه، این مردم همیشه حضوری فعال داشته اند که یکی از آنها مشارکت در انتخابات مختلف از 12فروردین 1358 گرفته تا کنون بوده است.

رنجکش افزود: امسال نیز دو انتخابات، پیش رو داریم یکی پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که مستقیما به شما دهیاران ارتباط دارد و دیگری هم دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که تعیین کننده مجریان بالا دستی است. امیدواریم کاندیداهایی که در هردو انتخابات حضور خواهند داشت با برنامه هایی که به مردم ارائه می دهند، دست آنان را در انتخاب صحیح باز بگذارند.

وی از دهیاران درخواست کرد تا برای ایجاد مشارکت حداکثری با رعایت موازین قانونی تلاش ویژه ای داشته باشند تا انتخاباتی سالم و رقابتی داشته باشیم .

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در بخش دیگری از سخنان خود به بیش از  ۴۰وظیفه ای  که برای دهیاران تعیین شده است اشاره کرد و گفت : ما روستاها را به عنوان مولد میشناسیم آنها مرکز تولید هستند، اگر روستا تولید نکند شهر به چرخش در نمی آید در حقیقت این روستاها هستند که موتور محرکه اقتصادی کشور را می چرخانند و در مدیریت روستاها باید بهره وری درست از فرصت ها داشته باشیم اما متاسفانه سهم بهره وری ما پایین است ولی دهیاران میتوانند جهت دهنده شوراها وشتاب دهنده امور در این تحرک بخشی باشند.

رنجکش  تصریح کرد: مردم به دنبال نگاه توسعه گرا هستند و یک کارکرد متفاوت از شوراها انتظار دارند تا بتوانند چرخه تولید روستا را به حرکت در آورند.

فرماندارشهرستان مرزی بندر آستارا یکی از بحث های اصلی  فرمانداری در سال جدید را برگزاری دوره های آموزشی برای شوراها و دهیاران عنوان کرد و افزود: با آموزش می توانیم مهارت آموزی و چرخه تحول را ایجاد نماییم.

وی همچنین به انعکاس عملکرد فعالیت های دهیاری ها به مردم تاکید کرد و گفت: آنچه که انجام می دهیم باید به اطلاع مردم برسد، فقط در این صورت است که می توانیم هم مردم را از آنچه برایشان انجام می دهید آشنا کنید و هم مدیری فعال و توانمند شناخته شوید، زیرا تا کسی ظرفیت های شمارا نشناسد سراغ شما نخواهد آمد.

رنجکش با تاکید به بحث برندسازی آستارا گفت: باید ظرفیت های خود را بهتر بشناسیم و بیشتر شناسانده شویم در همین راستا باید با معرفی توانمندی های حوزه جغرافیایی خود از این موقعیت در برنامه ریزی های توسعه استفاده کنیم.

وی گفت:نشاط فقط به شهر ها اختصاص ندارد ما باید نشاط اجتماعی در روستاها را هم تولید کنیم و باید برنامه هایی چون جشنواره های بومی و محلی و فرصت های شادی و نشاط برای تقویت انسجام اجتماعی و کاهش آسیب ها فراهم تا مردم احساس آرامش و نشاط کنند .

وی خاطر نشان کرد: اگر به دنبال توسعه پایدار در روستا ها هستیم دهیاران باید برنامه محور باشند.

رنجکش همچنین با تاکید بر رعایت موازین اجرای قانون فعالیت دهیاری ها و چگونگی هزینه کرد آنان افزود: اعتبارات مختص برای دهیاری ها باید در محل خودش هزینه شود و سهم اعتبارات عمرانی نباید برای هزینه های جاری خرج شود.

وی تهیه شناسنامه روستا را از مهمترین اقدامات دهیاری ها عنوان کرد و خواستار تدوین شناسنامه  روستاها حاوی فرصت ها و چالش ها و توانمندی های هر روستا برای معرفی بهتر این روستاها شد.

وی  ادامه داد: دولت تدبیر و امید در این سالها اقدامات موثری در زمینه توسعه روستاها انجام داده است که این اقدامات به عنوان عملکرد نظام باید به گوش مردم برسد و دهیاران می بایست این خدمات را بهتر برای مردم تبیین کنند.

در این همایش چندی از دهیاران سخنانی را پیرامون مشکلات روستاهای خود ارائه کردند و همچنین روسای شوراهای بخش های مرکزی و لوندویل نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اقدامات دولت تدبیر و امید برای روستاهای این شهرستان این عملکرد را قابل تحسین عنوان و از فرماندار آستارا برای تشکیل این جلسه تقدیر کردند.

در پایان این مراسم  از شرکت کنندگان با اهدا لوح سپاس به پاس تلاش های آنان تقدیر و قدردانی شد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی