پنجشنبه 14 آذر 1398
معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرماندار آستارا :

هویت‌بخشی به کشاورزان، از اهداف تشکیل نظام صنفی کشاورزان است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/07/14 21:24 ویرایش : ‎1397/07/15 08:18 بازدید: 258

معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: هویت‌بخشی به کشاورزان، از اهداف تشکیل نظام صنفی کشاورزان است.

کامبیز لقمانی مقدم در اولین جلسه نظام صنفی کشاورزان شهرستان آستارا اظهار کرد: اصلی ترین سیاست کاری نظام صنفی کشاورزی را برطرف کردن مشکلات کشاورزان و بهره برداران این بخش می باشد. مهمترین اهداف بخش کشاورزی باید از طریق نظام صنفی این بخش پیگیری شود.

وی ادامه داد: نظام صنفی کشاورزی مهمترین نهاد برخاسته از بطن جامعه کشاورزان است که در شهرستان آستارا فعالیت خود را به جدیت آغاز کرده است که از زمان شروع فعالیت این نظام تاکنون بیش از 800 نفر کشاورز و بهره بردار بخش کشاورزی عضو نظام صنفی کشاورزی شده‌اند.اما با وجود جامعه آماری 6000 بهره بردار، این تعداد عضو در سطح بسیار پایینی قرار دارد و باید در قالب یک فرایند و تعریف مکانیسم صحیح نسبت به افزایش تعداد اعضاء به عنوان کمیت و سپس توسعه خدمات کیفی این صنف پرداخت که در این راستا به عنوان اولین حلقه زنجیره در توسعه درآمد پایدار روستایی دهیاران و شوراهای روستا باید ضمن درک اهمیت و چرایی تشکیل نظام صنفی به طور جدی به ایجاد یک نظام صنفی منسجم و قوی کمک نمایند.

 وی گفت: فعالیت نظام صنفی کشاورزی مستلزم حمایت کلیه دستگاه‌های اجرایی است و در این راه حمایت بانک های عامل تأثیر بسزایی در رشد و ارتقا نظام صنفی کشاورزی دارد. یکی از مزیت‌ها و تفاوت‌های اصلی نظام صنفی کشاورزی با سایر تشکل‌ها نحوه درآمدزایی آن است؛ نظام صنفی کشاورزی از طریق خدمات‌رسانی به اعضای خود در بخش کشاورزی درآمدزایی می کند .

وی یادآور شد: ایجاد نظام صنفی کشاورزی حرکتی نو و جدید است که فعالان عرصه کشاورزی می‌توانند با عضویت در این نظام جایگاه فعالیت‌های خود را در این بخش به صورت قانونمند پیدا کنند. قیمت گذاری محصولات کشاورزی از دیگر وظایف نظام صنف کشاورزی است که اعضای هیت مدیره نظام صنف کشاورزی باید تلاش خود را افزایش دهند و در ستاد تنظیم بازار شهرستان عضو شوند.

معاون فرماندار آستارا در خصوص وضعیت کشاورزی شهرستان اظهار داشت: به منظور تصمیم سازی و برنامه ریزی صحیح در این حوزه لازم است که اطلاعات اولیه صحیح کشاورزان و زمین های کشاورزی را داشته باشیم تا براساس آن بتوانیم نقشه راه کشاورزی شهرستان را ترسیم نماییم. بدون شک در دنیای امروز بدون استخراج دانش از اطلاعات قادر به حرکت به سمت جلو نخواهیم بود و لازمه آن داشتن سرمایه اطلاعاتی است.

در ادامه این جلسه مدیران دستگاه های اجرایی جهاد کشاورزی و تعاون روستایی  گزارشی از اقدامات انجام گرفته توسط حوزه ماموریتی خویش را ارائه کردند.

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی