چهارشنبه 27 شهریور 1398

حسن رستم زاد فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا ملاحظات زیست محیطی شهرستان آستارا برابر با استانداردهای ملی است.

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/04/12 10:34 بازدید: 67

حسن رستم زاد در جلسه هماهنگی با معاونین و مدیران ستادی خود اعلام کرد: ملاحظات زیست محیطی شهرستان آستارا برابر با استانداردهای ملی است.
فرماندار شهرستان آستارا اعلام کرد در برخی موارد نگرانی هایی از برخی گروههای مردمی و فعالین زیست محیطی شنیده می شود که البته حساسیت ها در خصوص صیانت از منابع خدادادی که متعلق به همه انسانها و همه ی اعصار است ستودنی بوده و این نکته بینی ها نشان از پویایی جامعه و زنده بود افکار عمومی است.
رستم زاد ادامه داد: از موضوعات مهمی که هم اکنون در راس توجهات محیط زیستی شهرستان قرار دارد نخست مبحث چهار بانده کردن محور جاده ای آستارا به اردبیل و بالعکس است که این پروژه عمرانی در دل یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران یعنی منطقه حیران آستارا اجرا می گردد و برخی نگرانی های ملی را نیز برانگیخته است که لازم است به اطلاع مردم شریف شهرستان و کشور رسانده شود که این موضوع نه تنها توسط کارشناسان شهرستان و استان بلکه مطالعات تخصصی آن از سوی مراکز مطالعاتی کشوربررسی و مجوز های لازم آن صادر گردیده است.
مطالعاتی که در کنار ملاحضات زیست محیطی، مسائل ترافیکی بین دو استان گیلان و اردبیل و اتصال زمینی چند استان غرب کشوربه پایتخت ایران نیز دیده شده و محدویت های موجود درآن نیز تاکنون تعداد زیادی ازهمنوعانمان را به کام مرگ فرستاده است. به طوری که کندی ترافیک این محور در اوقات پیک تردد سال، مانند مباحث ایمن سازی محور، اتلاف سوخت، مسائل امدادی و ... داستان های دیگری است که فرصت پرداختن به آن نیست.
وی ادامه داد: برای اجرای این پروژه ملی و پروژه بین المللی راه آهن ایران – آذربایجان، مصالح موجود و رسوبات بستر برخی رودخانه های شهرستان برداشت می شود که این دغدغه زیست محیطی نیز وجود دارد اما این موضوع نیز کاملا کارشناسی و دارای فواید اقتصادی و به نفع محل زیست خودمان است زیرا با برداشت اصولی رسوبات از خطر سیلابهای احتمالی در ماههای بارش بارانهای موسمی مخصوص این مناطق پیشگیری می گردد و هم آنکه مصالح لازم جهت پیشبرد پروژه های عمرانی مانند تکمیل پروژه راه آهن، جاده سازی و ... تامین می شود که البته لازم به تاکید مجدد است این برداشت ها کاملا کنترل شده، اصولی و زیر چتر نظارتهای قانونی است.
فرماندار در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع احداث رستوران دریایی در ساحل مخیری آستارا اشاره نمود و اظهار داشت: در این خصوص نیز مجوزهای اخذ شده موجود است و شرکت سرمایه گذار حق ندارد از حدود قانونی خود تجاوز نموده و یا از الزامات پیش بینی شده در موافقت نامه ها عدول کند و با توجه به ناظرانی که برای کنترل و نظارت بر اجرای پروژه پیش بینی شده اند هرکجای کار، حتی اتمام آن تخلفی اثبات گردد بدون مماشات با آن برخورد می شود و متخلفین به محاکم قضایی معرفی می گردند و این حساسیت ها را به خوبی برای همکاران مرتبط خود در دستگاههای متولی تبیین کرده است. رستم زاد اشاره نمود بخش عمده ای از اقتصاد شهرستان مرزی بندر آستارا از محل ورود گردشگر به این منطقه تامین می گردد که چنین مباحثی در تمام کشورهای مترقی جهان که از نعمت دریا برخوردارند نیز جهت جذب گردشگر و اقتصاد مبتنی بر توریسم مرسوم است و ما موظفیم در چهارچوب موازین قانونی و با علم به صیانت صددرصدی از مواهب طبیعی، بستر را برای سرمایه گذاری های استاندارد با کمترین آسیب به منابع طبیعی را در بخش های مشابه فراهم نمائیم اما نه در این پروژه و نه در هیچ مورد دیگری منافع عمومی شهرستان را نادیده نگرفته و تنها قانون را ملاک انجام کار خواهد دانست و این پروژه ها را به عنوان یکی از مزیت ها و ظرفیت های آستارا در حوزه گردشگری دانست که در سال رونق تولید و ایجاد اشتغال و تولید ثروت در منطقه سهم بسزایی دارد و لازم است از آن بهره کافی برده باشیم.
رئیس شورای تامین شهرستان در پایان به انتشار برخی اخبار و مشوش کردن اذهان عمومی از سوی بعضی ها گریزی زد و افزود افرادی به بهانه های واهی مانند دغدغه های زیست محیطی خیال مردم را در فضای مجازی و ... آشفته می نمایند که بررسی ها نشان می دهد حتی خوراک تبلیغاتی رسانه های معاند را نیز فراهم نموده اند و با وجود فضاسازی های موجود که مردم فهیم و با فرهنگ شهرستان از اجرای چنین طرح ها استقبال و حمایت می کنند، این تحرکات هدف دار از سوی مراجع ذیصلاح کاملا رصد می گردد و لازم است عنوان گردد هیچ نگرانی در خصوص انجام کار بدون مطالعه برای مردم شریف شهرستان و هموطنان گرامی وجود ندارد و هرکجا تخلف و یا گذر از قوانین مشاهد گردد برخود قانونی و بدون گذشت انجام خواهد شد و واقفیم که در قبال این نعمات الهی مسئولیم و مراتب آن متعلق به همه ی مردم ایران زمین است و مردم و کارشناسان هرکجای کار تخلفی مشاهده نمایند می توانند مراتب را کتبا و با مستندات کافی به مجموعه فرمانداری شهرستان و یا دیگر مراجع ذیصلاح اطلاع دهند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی