چهارشنبه 24 مهر 1398

فرماندارآستارا: حفظ محیط زیست وظیفه تمام اقشار جامعه برای آیندگان است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/05/08 07:13 بازدید: 99

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آستارا؛ حسن رستم زاد در نشست با مدیر و کارکنان حفاظت محیط زیست این شهرستان اظهار داشت: حفظ محیط زیست و منابع طبیعی یک وظیفه همگانی برای آیندگان است.
وی ادامه داد: قطع یک درخت بالغ چندین سال طول می کشد تا دوباره جایگزین شود که زمانبر و هزینه بر است و روزانه به مساحت یک زمین فوتبال از جنگل ها در تمام دنیا از بین می رود که مایه تاسف است.
رستم زاد افزود: وقتی درختی قطع می شود در میزان بارندگی، آلودگی،کنترل سیلاب ان منطقه و کل جهان تاثیر می گذارد، همانگونه که ملاحظه کردید در سال گذشته با افزایش میزان بارش ها سیلاب های مخربی را هموطنان ما تجربه کردند و خساراتی را به بار آورد که چندین سال طول خواهد کشید تا زندگی در این مناطق به روال عادی خود بازگردد و این نشانه های دستکاری انسان در طبیعت بود که قدرت خود را به رخ کشید.
وی ادامه داد: شهرستان آستارا دارای پتانسیل بالادر جذب گردشگر است که در صورتیکه صنعت گردشگری رونق پیدا کند و به جایگاه واقعی خود برسد می تواند اشتغال صد در صدی برای جوانان شهرستان ایجاد کند.
رستم زاد تاکید کرد: با لایروبی تالاب استیل می توان یک میلیون متر مکعب به ظرفیت آب ذخیره شده آن افزود درحالی که برای ذخیره سازی این مقدار آب نیاز به چندین میلیارد اعتبار جهت ساختن سد است البته باید مطالعات علمی و کارشناسی نیز در این زمینه صورت گیرد و کارشناسی شده به این موضوع پرداخته شود.
وی اضافه کرد: از اداره حفاظت محیط زیست انتظار می رود تا از ظرفیت سازمان های مردم نهاد نیز در راستای حفظ و حراست از این منابع ملی بهره برده شود واین فعالیت ها باید به دور از هیاهو و متشنج کردن اذهان عمومی باشد.
رستم زاد یادآورشد: شهرستان آستارا با توجه به میزان بالای گردشگران در تمام فصول نیاز به پویش های زیست محیطی دارد تا هم فرهنگ حفظ محیط زیست همه گیر شود و هم محیط ریست شهرستان حفظ و حراست گردد.
فرماندار آستارا ادامه داد: با همکاری دستگاه ها در زمینه حفظ محیط زیست یک هم افزایی ایجاد میشود که توان آن را دو چندان میکند .
رستم زاد با تاکید بر اجرای اصولی و کارشناسی شده پروژه ها بخصوص پروژه تعریض جاده آستارا – اردبیل اضافه کرد: در اجرای این پروژه ها دستگاه های متولی، نظارت کامل و دقیق از مراحل درحال انجام داشته باشند بطوریکه موارد اصولی و فنی به طور کامل و دقیق رعایت شود تا از بروز هرگونه حوادثی که جان ومال شهروندان را به خطر بیاندازد جلوگیری شود زیرا اگر کوتاهی در کار باشد مسئولیت آن با مجریست که باید پاسخگو باشد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی