جمعه 15 آذر 1398

فرماندار آستارا: جامعه توسعه یافته نتیجه کُنش های انسان های توسعه یافته است و توسعه یک امر درون زا استفرماندار آستارا: جامعه توسعه یافته نتیجه کُنش انسان های توسعه یافته است و توسعه یک امر درون زا است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/05/22 19:34 ویرایش : ‎1398/05/22 19:42 بازدید: 71

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا بمناسبت روز تشکل های اجتماعی در نشست با اعضای سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: جامعه توسعه یافته نتیجه کنش انسان های توسعه یافته می باشد و توسعه یک امر درون زا است و زمانی یک جامعه به توسعه یافتگی می رسد که مردم آن از درون توسعه یافته باشند.
وی ادامه داد: هیچ کشوری توسعه نیافته است مگر آنکه مردم آن خودشان خواسته و در این مسیر قدم برداشته و همگام با دولت پیش رفته باشند.
رستم زاد اضافه کرد: در دوران قبل از انقلاب به دلیل مصرف گرا بودن و صرفا با واردات تجهیزات و ادوات کاملا وابسته به تکنولوژی خارجی بودیم اما اکنون با بومی سازی بسیاری از تکنولوژی های مورد استفاده نه تنها در بسیاری از حوزه ها به کشورهای دیگر وابسته نیستیم بلکه صادرکننده تجهیزاتی هستیم که زمانی خود وارد کننده اصلی آن بودیم و این میزان پیشرفت در مدت 40 سال در دنیا بی نظیر است زیرا هیچ کشوری نتوانسته در این مدت زمان به چنین پیشرفت هایی دست یابد اما کشور ما با اتکا و بهره مندی از نیروی جوان در این مسیر پرپیچ و خم و سنگ اندازی های بدخواهان، موفق عمل کرده است.
وی با اشاره به نشانه های انسان های توسعه یافته ادامه داد: انسانی توسعه یافته است که در ابتدا حقوق خود بر جامعه و بلعکس را بداند، عقل، منطق و دانش داشته باشد، اعتماد به نفس منطقی داشته باشد، توانایی و استعداد خود را می شناسد و قبول دارد، خلاق و متفکر است، همفکری و همکاری با جامعه را دارد و احساس مسئولیت می کند، تلاش می کند یک اثر مثبت از خود بر جای بگذارد زیرا انسان توسعه یافته یک محرک توسعه یافتگی برای جوامع است و دارای ثبات فکری و اجتماعی است.
وی اضافه کرد: انسان توسعه یافته به حقوق مدنی خود آگاه است و همین امر زمینه ای برای پیشرفت در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را فراهم می کند.
رستم زاد تاکید کرد: امروز با توجه به شرایط حساس کشور، باید بیشتر احساس مسئولیت کنیم و با یاری دولت در رفع سریع مشکلات و معضلات موجود در جامعه سهیم باشیم.
وی اضافه کرد: سازمان های مردم نهاد برای توسعه شهرستان در قالب همایش ها و طرح های علمی برنامه ریزی داشته و فرمانداری نیز در کنار آنها برای تحقق این امر خواهد بود.
رستم زاد افزود: از ظرفیت نخبگان و آحاد مختلف جامعه برای توسعه همه جانبه شهرستان آستارا باید استفاده شود و سمن ها در این زمینه نقش مهمی دارند.
فرماندار آستارا بیان کرد: حفاظت از محیط زیست، حمایت از طرح های گردشگری و پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید در محور فعالیت های سازمان های مردم نهاد قرار بگیرد و دولت از سمن های فعال حمایت می کند و خوشبختانه آوازه فعالیت برخی از سمن های آستارا به سطح ملی نیز رسیده است و مطالعه بیانیه گام دوم انقلاب و پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه سازمان های مردم نهاد قرار بگیرد زیرا توسعه با رویکرد ملی ارزشمند است.
رستم زاد گفت: مشارکت نخبگان و خیران برای پویایی سمن ها ضروری است و آستارا از نظر تعداد سمن ها جزو شهرستان های پیشرو استان است.
وی در پایان با اشاره به فراخوان (( ایده های بومی برای توسعه)) در شهرستان آستارا افزود: سمن ها با ارائه فراخوان (( ایده های بومی برای توسعه )) در شهرستان مرزی بندرآستارا می توانند ایده ها و نظرات اقشار مختلف مردم را برای توسعه همه جانبه این شهرستان مرزی در دبیرخانه خود ثبت کرده و با تشکیل کارگروه ها و داوری های کارشناسی شده اقدام به رتبه بندی این نظرات کنند که فرمانداری آستارا نیز جوایز نفیسی برای بهترین ایده ها در نظر دارد و در همین راستا در پایان جلسه مقرر گردید در مدت زمان10 روزه برای همایش بزرگ سمن ها در سالن شهرداری اقدامات لازم صورت گیرد و ایده های ارائه شده جمع آوری گردیده و در هفته پژوهش به بهترین ایده جایزه اهدا می شود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی