سه شنبه 25 تیر 1398
راه آهن بین المللی آستارا آغاز بکار کرد؛

پیوند آهنین روابط ایران و آذربایجان با راه‌آهن آستارا-آستارا / الحاق بارانداز ریلی آستارا به منطقه ویژه اقتصادی

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/01/08 06:32 بازدید: 765

مراسم افتتاح راه آهن بین المللی آستارا ظهر امروز (۷فروردین ماه) با حضور مقامات ارشد راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

«خیراله خادمی» معاون وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با بیان اینکه امروز روز تاریخی در شبکه حمل و نقل دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در بحث کریدور ریلی شمال-جنوب است، گفت: این پروژه شمال اروپا و آذربایجان را از طریق ایران به آب های خلیج فارس و کشورهای آسیای جنوب شرق متصل می کند.

خادمی همچنین ادامه داد: در حال حاضر ۱۳ هزار مسیر ریلی در کشور داریم که ۳۴۱۰ کیلومتر جدید در حال عملیات اجرایی و همچنین ۵۴۰۰ کیلومتر راه آهن جدید در حال مطاله داریم.

وی افزود: قسمت مشکل و پیچیده این بخش که حدفاصل قزوین به رشت است با ۲۸ کیلومتر تونل و ۹ کیلومتر پل خاص و ۲۰ میلیون مترمکعب خاکبرداری در حال طی مراحل پایانی بوده و امیدواریم تا پایان فروردین ۹۷ کل مسیر ۱۶۴ کیلومتری قزوین تا رشت را آماده سازی و با ۱۵۶ کیلومتر ریل گذاری شده و تا اواسط اردیبهشت ۹۷ ریل گذاری این مسیر اتمام و تا اواسط تابستان به بهره برداری رسمی می رسد.

معاون وزیر راه و راه و شهرسازی در پایان اظهار کرد: عملیات راه آهن رشت آستارا را با توافق مالی دو کشور ایران و آذربایجان سرعت بخشیده و در آینده نزدیک این ترمینال ریلی نیز به بهره برداری برسد.

«جاوید قربان‌اف» مدیرعامل راه‌آهن جمهوری آذربایجان با بیان اینکه راه‌آهن آستارا-آستارا به سبب جایگاه خاص و ممتاز در منطقه، همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را گسترش می‌دهد گفت: پروژه‌های ریلی دو کشور ایران و آذربایجان در خدمت اقتصاد ملی دو کشور هستند.

قربان‌اف افزود: روسای جمهور ایران و آذربایجان همواره در دیدارهای خود، پروژه راه‌آهن بین‌المللی آستارا-آستارا را با جدیت دنبال می‌کردند و موجب پیشرفت پروژه شد.

وی شرط تکمیل کریدور شمال‌جنوب را اتصال خط ریلی آستارا-آستارا به خط ریلی قزوین-رشت دانست و تصریح کرد: کریدور شمال‌جنوب در اقتصاد منطقه به‌ویژه اقتصاد کشورهای جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران تأثیرگذار بوده و باید موانع پیش‌روی آن برطرف شود.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری آذربایجان با بیان اینکه راه‌آهن آستارا-آستارا به سبب جایگاه خاص و ممتاز در منطقه، همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را گسترش می‌دهد گفت: پروژه‌های ریلی دو کشور ایران و آذربایجان در خدمت اقتصاد ملی دو کشور هستند.

قربان‌اف با بیان اینکه اتصال به خلیج‌فارس و هندوستان از طریق خط ریلی ایران برای دولت آذربایجان از اهمیت خاصی برخوردار است افزود: تا بندر مومبای هندوستان بیش از ۵ هزار کیلومتر مسیر ریلی وجود دارد و وصل شدن به آن تنها از طریق کشور ایران ممکن است.

وی با اشاره به اینکه جهت وصل شدن به خط ریلی سراسری ایران از طریق آستارا به رشت، جمهوری آذربایجان ۵۰۰ میلیون دلار در این خصوص سرمایه‌گذاری کرده است بیان کرد: این پروتکل همکاری روز چهارشنبه به امضای روسای جمهور ایران و آذربایجان می‌رسد.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری آذربایجان با اشاره به اهمیت کریدور شمال‌جنوب گفت: در حوزه خلیج‌فارس  بیش از ۷۲ میلیون تن بار ترانزیتی وجود دارد و مسیر اصلی حمل‌ونقل آن به بازارهای جهانی از مسیر ریلی آستارا-آستارا انجام می‌شود.

قربان‌اف با بیان اینکه همه کشورهای درگیر در این پروژه نظیر گرجستان، جمهوری آذربایجان، روسیه و جمهوری اسلامی ایران از فواید اقتصادی این پروژه ریلی  بهره‌مند می‌شوند اظهار کرد: خط ریلی آستارا-آستارا نشان‌دهنده تفکر اقتصادی دو کشور همسایه ایران و جمهوری آذربایجان است.

وی با اشاره به اجاره ۲۵ ساله پایانه ریلی آستارای ایران به جمهوری آذربایجان گفت: توسعه پایانه ریلی آستارای ایران در دستور کار جمهوری آذربایجان قرار گرفته و در همین رابطه سفارش‌های بسیاری برای ورود و خروج کالا از پایانه ریلی آستارای ایران دریافت می‌شود.

«مصطفی سالاری» استاندار گیلان با بیان اینکه بین مردم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پیوند تاریخی بسیار عمیق و ریشه‌داری وجود دارد گفت: راه‌آهن بین‌المللی آستارا- آستارا پیوند بین ایران و جمهوری آذربایجان را آهنین و مستحکم‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه راه‌آهن بین‌المللی آستارا-آستارا پیوند بین ایران و جمهوری آذربایجان را آهنین و مستحکم‌تر می‌کند تصریح کرد: امیدواریم در سایه این پروژه بین‌المللی، روابط اقتصادی و تجاری بین ملت و دولت ایران و جمهوری آذربایجان به روابط فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود.

استاندار گیلان با اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهور در خصوص تسریع در تکمیل پروژه بین‌المللی آستارا-آستارا و مسیر آستارا-رشت بیان کرد: امیدواریم دولت جمهوری آذربایجان در مشارکت ۵۰ درصدی تأمین مالی مسیر آستارا به رشت همکاری داشته باشند.

سالاری با بیان اینکه بارانداز ریلی آستارا-آستارا به یک ناحیه جهت خدمات لجستیک و ادامه فرآیند روی کالا تبدیل شود گفت: با این اقدام، مشاغل جانبی نظیر فرآوری، بسته‌بندی و توزیع کالاها در بارانداز ریلی آستارا-آستارا صورت گرفته و باعث ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و پویایی اقتصاد در منطقه می‌شود.

وی به الحاق بارانداز ریلی آستارا-آستارا به منطقه ویژه اقتصادی شهرستان آستارا به دلیل کوتاه بودن مسیر اشاره کرد و افزود: مناطق ویژه اقتصادی در تعریف قانونی جمهوری اسلامی ایران معافیت‌های گمرکی، معافیت‌های مالی و غالب تسهیلات مناطق آزاد را به‌غیراز یکی دو مورد دارند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه هر دو کشور به صورت جد پیگیری تکمیل کریدور شمال‌جنوب هستند گفت: تکمیل کریدور شمال-‌جنوب جمهوری اسلامی ایران را به واسطه جمهوری آذربایجان به کشورهای منطقه و شمال اروپا متصل می‌کند.

از دیگر برنامه های مراسم افتتاح راه آهن بین المللی آستارا، کلنگ زنی ترمینال غلات و افتتاح ترمینال حمل و نقل بار و مسافر بود که با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی انجام گرفت.

فاز اول این پروژه که آستارای ایران را به آستارای آذربایجان متصل می‌کند در ۱۰ کیلومتر ساخته شده که هشت و نیم کیلومتر در آذربایجان و یک و نیم کیلومتر در ایران ساخته شده است.

براساس اعلام راه‌آهن در حال حاضر یک پروژه ۳۵ هکتاری برای راه‌آهن آستارا در نظر گرفته شده که در حال حاضر سه خط از هفت خط آن آماده بهره‌برداری است. این پروژه که در آن ۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته با یک پل مرزی دو کشور را از طریق ریل به یکدیگر متصل می‌کند.

طبق پیش‌بینی‌ها در این مسیر که می‌تواند خط ترانزیتی میان کشورهای حاشیه خلیج فارس تا اروپای شرقی را مدیریت کند دو میلیون تن ظرفیت ترانزیت سالانه خواهد داشت.

این خط ریلی در حالی افتتاح شده که هنوز خط آهن داخلی ایران به شهر آستارا نرسیده است.

طبق برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی پس از تکمیل خط آهن قزوین به رشت مسیر جدید ریلی میان رشت و آستارا کشیده خواهد شد.

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی