چهارشنبه 30 مرداد 1398
فرماندار آستارا در نشست هم اندیشی با جمعی از پژوهشگران مراکز دانشگاهی:

نیاز به فهم مشترک برای درک اهمیت پژوهش داریم

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/10/02 08:40 بازدید: 318

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: برای بهره مندی از ظرفیت های حوزه پژوهش نیاز به فهم مشترک در خصوص اهمیت پژوهش داریم.

یونس رنجکش در نشست هم اندیشی با جمعی از پژوهشگران مراکز دانشگاهی شهرستان آستارا افزود:  برغم تمامی تاکیداتی که در زمینه اهمیت فعالیت های پژوهشی برای توسعه پایدار کشور می شود اما این نیاز چندان در میدان عمل جدی گرفته نمی شود و در این میان هم حوزه دانشگاه و هم سایر حوزه ها مسئول هستند.

وی اظهار داشت: اهمیت کار پژوهش در ابتدا باید در نهادهای آموزشی بویژه دانشگاهها در بین دانشجویان و اساتید نهادینه شود سپس این مهم به عنوان یک نیاز جدی برای رفع مشکلات کشور مورد بهره مندی قرار گیرد.

وی ادامه داد: همواره صحبت از عدم ارتباط بین دانشگاه و صنعت و یا بخش اجرایی وجود دارد اما در این میان آنچه به اهمیت موضوع و ایجا نیاز در جامعه کمک می کند دانشگاهها هستند که باید پویا تر و جدی تر ورود کنند.

وی اظهار داشت: تا زمانیکه نتوانیم به فهم مشترکی برای نیازهای پژوهشی در مسیر توسعه کشور برسیم نمی توانیم موفق عمل کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به پیوند بین فعالیت های پژوهشی با نیازهای محلی و منطقه ای اشاره و خواستار حضور پژوهشگران بومی در رفع نیاز ها شد.

رنجکش اضافه کرد: از یکسال پیش شورای هماهنگی دانشگاههای آستارا تشکیل شده است و یکی از مصوبات ان نیاز سنجی دستگاههای اجرایی و بهره مندی از ظرفیت دانشگاهها ی شهرستان در انجام پژوهش های کاربردی در منطقه است و حمایت هایی نیز پیش بینی شده است اما تاکنون جدیّتی در این زمینه دیده نشده که خواستار حضور پر رنگ تر دانشگاهیان در این زمینه هستیم.

فرماندار آستارا در این نشست ضمن تقدیر از تلاش های موسسات آموزش عالی مستقر در شهرستان بر ضرورت همکاری های دانشگاهی با حوزه های اجرایی تاکید کرد.

در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های دانشگاهها توسط مسوولان آنها، پژوهشگران حاضر در خصوص مشکلات فعالیت های پژوهشی و تنگناهای آن و همچنین عدم جدیت در این زمینه از سوی دانشگاهها و مراکز اجرایی بحث و تبادل نظر کردند و از فرماندار آستارا برای برگزاری این نشست تشکر کردند .

اهدای لوح تقدیر و قدر دانی از تلاش های پژوهشگران برگزیده توسط فرماندار آستارا از دیگر برنامه های این مراسم بود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی